Správné psaní na počítači

11. march 2013 at 19:30 | ^Leah. |  Articles
○ Opravdu mi z očí srší krev, když vidím, jak někteří lidé pracují v programech jako je word. Nemusí jít jen o psaní do těchto oných "writerů", psaní na počítači, pro internetové stránky, blogy, facebooky, ...
○ Nejsem expert přes psaní, ani žádný češtinář, abych mohla určovat co se má a co ne, ale jde spíš o přátelskou radu.
více v c.č.


• Co si budeme povídat, počítače se stali nezbytnou součástí našeho každodenního života, ať už je to jen nějaké chatování na sociálních sítích, referáty do školy nebo psaní článků na své web pages.

"Chybama se člověk učí!"

○ Jasně, je to tak, ale řekněme si, někteří lidé chybují a nějak je to neštve, není to nijak hrozná vada, někdo za to nemůže a jiní se prostě učit nechtějí. Hrubky bíjící do očí jsou to nejhorší co vidívám denně na facebooku a občas i v dobrých článcích. Chybovat by jsme měli co nejméně, zvlášť, když pak své texty předkládáme lidem. (Ani nevíte jak se kvůli tomuhle článku hlídám v chybách xD)
○ Na malé chybě nebo překlepu není nic zlého, stane se. Někdy si to člověk prostě jen neuvědomí, ale psát ve věku (např.) 21 let chyby typu "slišel jsem ..." "uš, kdyš" apod., to je do nebe volající...
Ách ty čárky-Myslím, že je víc lidí, které trápí problém s interpunkcí, třeba mě. Občas se zadaří, někdy ne. Ale text bez čárek o dlouhatáánských souvětích, to mě raději táhněte za nohu po kamenné cestě! *bang bang*
MOJE RADA:
- Zkuste omezit chyby na minimum, na fb je to celkem jedno, píšete si s přáteli a těm jde spíš o pointu a nepotřebují rozebírat vaši češtinu. (Ale sem tam se zamyslet nad správým psaním není na škodu).
- Když si nejste jistí, jak se nějaké slovo píše, google pomůže, myslím, že nejsem jediná, kdo si sem tam řekne o pomoc ;). Možná vám to utkví v hlavě a pro příště už znovu nebudete muset přemýšlet jaké í/ý se v tom pekelném slově píše.

Vítejte, Vaše Přehlednosti!

○ Skvělá věc! Když jsem byla v nižších ročnících na gymplu, učili nás jak správně psát, musím říct, že do teď si toho cením.
○ Mezerník se totiž nepoužívá jen mezi jednotlivými slovy, ale také mezi znaky. Spousta lidí to určitě ví, ale někteří si lámou hlavu s tím, proč pořád ve microsoft wordu naskakuje ta zelená vlnka pod některými pojmy. Všimli jste si, že v knihách a článcích mezerník používají i za tečkami a čárkami. Je to úžasná věc!!! xD No... dobře, nic tak ohromujícího to zase není, ale je to mnohem lepší. I programy pro psaní už jsou nastaveny na to, aby po vás "čekli", jestli máte za čárkou (/tečkou, závorkou, vykřičníkem,...) mezeru.
○ Mezera ZA ne PŘED.
○ Není na škodu zmínit STŘEDNÍKY >>> ; <<< .. Věc, kterou spousta lidí vůbec nepoužívá a místo toho vidím věc, která mě nehorázně deptá "slovo., slovo.,.." *bolí to* Není na škodu ho využít, když už ho máme.

Patky, patky everwhere

○ Tady tohle moc neupřednostňuji, sice bych měla, ale nevadí. Zase nebudu totální mravokárce. Když píšete delší texty, mělo by se používat písmo patkové. Už psací stroje měli písmena s patkami.
○ Klasické patkové písmo, které je asi nejvíce používané a známé je Times New Roman.
○ Díky patkám je písmo lépe čitelné, ale mým očím moc nesedí, raději mám okrasné zakulacené písmo, jako asi nejznámější Comic Sand MS a Calibri.

TABULÁTOR!!!

○ Hlavní věc, která mě opravdu při dlouhých textech dokáže naštvat, upravuju si text, který mi byl poslán, podle svých představ a hle!! MEZERNÍKOVÉ ODSTAVCE!!! Největší zlo, s kterým se potkávám pořád!! Neustále!
Tato klávesa se nachází většinou nad klávesou Caps Lock, na blogu se snad ani nedá použít, z čehož taky nejsem zrovna nadšená. Ale musím vám říct, je to úžasná klávesá, rychlá a pohodlná! Používejte ji a zamilujete si ji.
"Adoptujte si tabulátor už dnes! "

Neradím vám jak žít, jen je to pár typů pro hezký text.
autor textu:


Zdroj pixelek:ZDE
 

1 person judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama